Michelin
o wieku opon

Szukasz opon znanego producenta ale przeraża Cię ich cena? A może trafiłeś na jedną z naszych ofert wyprzedaży opon nowych ze starszym rocznikiem produkcji (tzw. OLD DOT) i zastanawiasz się jakie tak naprawdę znaczenie ma wiek opon?

Wiedzy zawsze najlepiej zaczerpnąć u źródła. A gdzie znajdziemy lepsze źródło niż bezpośrednio u producenta? Michelin to największy w Europie i jeden z największych na świecie producentów opon. Jakie jest zdanie jego specjalistów na temat starzenia się opon?

Prawda o starzeniu się opon

Badania nie wykazały różnicy w osiągach opon nowych i nieużywanych opon trzyletnich

PYT.: Dlaczego Michelin publikuje informacje na temat starzenia się opon?
ODP.: Poniewaz istnieje powszechne niezrozumienie kwestii starzenia sie ogumienia. Nalezy pamietac, ze data montazu opony na pojezdzie jest wazniejsza od daty produkcji opony z jej kodu DOT.

PYT.: Opona niezamontowana na pojeździe nie starzeje się w sposób znaczący. Dlaczego tak się dzieje?
ODP.: Przed montazem na pojezdzie opona jest nienapompowana i nieobciazona. Wpływ, choc w ograniczonym zakresie, maja na nia stosunkowo niewielkie zmiany temperatury w pomieszczeniu, w którym jest przechowywana.

PYT.: Więc jeśli DOT, czyli data produkcji, nie ma znaczenia, to jaka data MA znaczenie?
ODP.: Data montazu opony na pojezdzie. Podczas eksploatacji na opone działaja znaczne siły generowane przez obciazenie, uderzenia w przeszkody, krawezniki, a takze szereg innych czynników niewystepujacych podczas przechowywania. Dlatego proces starzenia sie opon znaczaco przybiera na sile dopiero po montazu na pojezdzie.

PYT.: Czy istnieją jakieś badania potwierdzające, że proces starzenia się opon rozpoczyna się dopiero po ich montażu?
ODP.: Przeprowadzono trzy badania w Korei Płd., Niemczech i Arabii Saudyjskiej. Wyniki badan w Korei Płd. i Niemczech nie wykazały zadnej róznicy w osiagach opon nowych i nieuzywanych opon 3-letnich. Badanie z Arabii Saudyjskiej wykazało, ze zmiany starzeniowe w oponie uzywanej na pojezdzie przez rok sa porównywalne do zmian starzeniowych opony przechowywanej przez 10 lat.

PYT.: Opona zaczyna się starzeć dopiero po zamontowaniu na pojeździe. Jakie są zalecenia Michelin pod kątem konserwacji opon po montażu?
ODP.: Od chwili montazu na pojezdzie opony wymagaja czynnosci konserwacyjnych, które nie były istotne podczas ich przechowywania. Sa to utrzymywanie prawidłowego cisnienia, regulacja zbieznosci kół i osi pojazdu, sprawdzanie opon pod katem ewentualnych uszkodzen i pomiary głebokosci bieznika.

Źródło: Michelin

Aby dowiedzieć się więcej na temat wieku opon sprawdź kolejne artykuły dostępne na naszej witrynie:

Znaczenie wieku opon

Potrzebujesz pomocy?

Nie możesz się zdecydować?

Skontaktuj się z naszym doradcą

44 61 62 685

Lub napisz zapytanie mail'owo

info@x-opony.pl